Akumulator do wózka widłowego – co trzeba wiedzieć?
Wózki
W codziennej pracy magazynowej sprawny akumulator do wózka widłowego jest niezbędny. Niestety, często zdarza się, że akumulatory zawodzą w najmniej oczekiwanym momencie, co generuje opóźnienia i straty. Niezwykle istotnym aspektem jest to, aby regularnie kontrolować ich stan i inwestować w produkty wysokiej jakości. W tym względzie należy zawsze postawić na niezawodność, co z pewnością przełoży się na ciągłość pracy i terminową realizację zleceń. Jednocześnie właściwa konserwacja i wymiana baterii w wózku widłowym są konieczne, by uniknąć przestojów. Istotne jest też zrozumienie, jak długo akumulator z wózka widłowego wytrzymuje na jednym ładowaniu i jakie parametry wpływają na jego wydajność. Wszystkie te kwestie wyjaśniamy szerzej w naszym artykule.
Jaki akumulator do wózka widłowego?
Na początku warto wyjaśnić, do czego służy akumulator w wózku widłowym. Jego rolą jest dostarczenie energii elektrycznej niezbędnej do działania wózka widłowego. Zasila on silnik i podzespoły, umożliwiając transport towarów. To, jaki akumulator do wózka widłowego wybrać, zależy od intensywności pracy i warunków otoczenia. Istnieje kilka rodzajów akumulatorów, a każdy z nich ma specyficzne cechy, jak i określone zastosowania. Jakie baterie w wózkach widłowych wyróżniamy?
- Tradycyjne akumulatory kwasowo-ołowiowe to te najczęściej stosowane, ich zaletą jest niska cena, niemniej wymagają one regularnej konserwacji.
- Bardziej zaawansowane technologicznie są akumulatory żelowe, co zwiększa ich bezpieczeństwo i odporność. Są droższe, ale też trwalsze i wytrzymalsze.
- Akumulatory litowo-jonowe są nowoczesnym rozwiązaniem, które jest coraz częściej wybierane, charakteryzuje je krótki czas ładowania i długa żywotność. Ich cena jest stosunkowo wysoka, lecz nie wymagają częstej konserwacji.
Jaki akumulator do wózka widłowego będzie odpowiedni przy dużym obciążeniu? W tej sytuacji często wybierane są modele kwasowo-ołowiowe bądź litowo-jonowe.
Przeczytaj artykuł: Jakie są rodzaje wózków widłowych?
Ile kW ma bateria do wózka widłowego?
Moc baterii może znacznie się różnić w zależności od rodzaju wózka widłowego, napięcia akumulatora czy pojemności akumulatora. Akumulatory w wózkach widłowych posiadają różne napięcie, najczęściej można spotkać: 24V, 48V, jak i 80V. Pojemność akumulatora jest mierzona w amperogodzinach (Ah) a typowa bateria wózka widłowego posiada pojemność około 40 kWh (kilowatogodzin).
Pojemność baterii a eksploatacja wózka widłowego
Pojemność baterii to klucz do wydajności wózka. Im większa, tym dłużej możliwa jest praca bez ładowania, choć jednocześnie wzrasta też masa akumulatora. Wózek zasilany akumulatorem, w przeciwieństwie do modeli spalinowych, odznacza się cichym trybem pracy oraz mniejszym oddziaływaniem na środowisko naturalne. Wózki widłowe wyposażone w pojemny akumulator wyróżniają się większą żywotnością niż te z mniejszymi akumulatorami, w efekcie czego mogą być dłużej eksploatowane.
Ile kosztuje regeneracja baterii do wózka widłowego?
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od stopnia zużycia i technologii wykonania akumulatora. Czasami rozsądniej jest kupić nowy akumulator do wózka widłowego niż stale naprawiać mocno zużytą baterię. Jeśli bateria nie zapewnia już wymaganej mocy, najlepszym wyjściem z sytuacji jest wymiana baterii w wózku widłowym. W dużej mierze to decyzja biznesowa, uzależniona od dostępnego budżetu i intensywności eksploatacji sprzętu.

Czy litowo-jonowa bateria do wózka widłowego to dobry wybór?
Coraz popularniejsze stają się litowo-jonowe akumulatory, cechujące się krótkim czasem ładowania i dłuższą żywotnością. Taki litowo-jonowy akumulator do wózka widłowego waży mniej niż klasyczny kwasowo-ołowiowy, co sprzyja efektywności pracy. Choć początkowy koszt bywa wyższy, zalety, takie jak brak konieczności uzupełniania elektrolitu i stabilna wydajność, często przemawiają za tym rozwiązaniem.
Bateria do wózka widłowego tego typu wykorzystuje jony litu, które w trakcie ładowania przemieszczają się z węglowej elektrody do elektrody wykorzystującej tlenek litu i innego metalu. W przypadku wózków widłowych z baterią litowo-jonową wykorzystywane są ogniwa litowo-żelazowo-fosforanowe lub niklowo-manganowo-kobaltowe. Baterie litowo-jonowe ładuje się przy użyciu specjalnego prostownika. Czas pracy wózka widłowego jest uzależniony od wielu zmiennych czynników. Najważniejsze z nich to: rodzaj i pojemność akumulatora, sposób wykorzystania wózka oraz ciężar podnoszonych i opuszczanych ładunków.
Podsumowanie
Wiele firm, rozważając temat wyboru najlepszego akumulatora, decyduje się właśnie na wariant litowo-jonowy. Wyższa cena rekompensowana jest mniejszą liczbą przestojów, co przekłada się na lepszą produktywność. Z kolei akumulator do wózka widłowego elektrycznego zawsze powinien być dobrany do specyfiki przedsiębiorstwa, dzięki czemu akumulator do wózka widłowego wystarczy na lata, a sam pojazd będzie bezpieczny i wydajny.
Więcej ciekawych informacji możesz znaleźć w artykule: Co oznaczają kontrolki w wózku widłowym?
Dobrze dobrany akumulator to gwarancja ciągłości pracy wózka i poprawy efektywności w magazynie. Przy jego wyborze warto uwzględnić koszty zakupu, żywotność oraz szybkość ładowania. Współczesne technologie ograniczają także emisję zanieczyszczeń i wspierają zrównoważone zarządzanie energią. Wybierając akumulator, należy brać pod uwagę zarówno bieżące, jak i przyszłe potrzeby, aby w pełni wykorzystać potencjał wózków widłowych. Tego typu rozwiązanie pozwoli ograniczyć przestoje i wzmocnić wydajność każdego procesu logistycznego. Masz więcej pytań dotyczących optymalizacji procesów w swojej firmie? Zapraszamy do kontaktu z OMV Polska!