infolinia

801 318 319

infolinia

 

REGAŁY GRAWITACYJNE – PRZEPŁYWOWE (ROLKOWE)

Dynamiczny system składowania idealny dla produktów o krótkim terminie ważności oraz towarów o dużej rotacji. Regały paletowe przepływowe posiadają poziomy zbudowane z ciągów przenośników rolkowych o niewielkim spadku, pozwalające na powolny samoistny ruch palet do przeciwnego końca korytarza. Załadunek odbywa się od czoła regału, natomiast odbiór – po przeciwnej stronie. Pozwala to na znaczną oszczędność powierzchni i czasu. Poznaj szczegóły działania tego systemu i jego największe zalety!

 

Dlaczego regały tego rodzaju określa się jako regały grawitacyjne?

Regały paletowe przepływowe czasem określa się mianem grawitacyjnych, ponieważ wykorzystują one siłę ciążenia do umieszczania palet na swoim miejscu. Po pozostawieniu w miejscu załadunkowym samoczynnie (czyli właśnie pod wpływem grawitacji) przesuwają się one po rolkach. Oczywiście, aby możliwe było wykorzystanie siły ciążenia, bieżnia rolkowa jest wychylona o kilka procent względem poziomu podłoża pomieszczenia magazynowego. Po “zrzuceniu” palety z wózka widłowego nie jest konieczna żadna ingerencja. Towar po prostu sam przemieszcza się tak daleko, jak pozwala mu zapełnienie tunelu. Nie ma powodu, by obawiać się, że w jego wnętrzu dojdzie do kolizji – regały grawitacyjne są wyposażone w zabezpieczenia, które temu zapobiegają.

Regały rolkowe − jakie są ich największe zalety?

Popularność, jaką osiągnęły regały przepływowe grawitacyjne, wynika przede wszystkim z dużej wygody ich użytkowania. Dzięki nim można bardziej efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń, ponieważ do składowania towarów wymagana jest mniejsza liczba korytarzy roboczych. Dodatkowo możliwe jest również ograniczenie czasu transportu między miejscami załadunku i rozładunku towaru. Regały paletowe przepływowe wyróżnia także możliwość zmniejszenia zużycia energii. Konieczne jest bowiem oświetlenie jedynie niewielkiej części pomieszczenia, tej, w której dokonuje się załadunku i wyładunku palet za pomocą wózka widłowego. Wreszcie każdy tunel może zostać przeznaczony do magazynowania towarów innego rodzaju. W tym systemie nie ma właściwie żadnego manewrowania paletami po ich rozładunku, co pozwala zaoszczędzić pieniądze i czas pracowników. Regały przepływowe grawitacyjne sprawiają, że procesy związane z magazynowaniem stają się bardziej płynne, łatwiej jest je także kontrolować.

W jakich gałęziach przemysłu wykorzystuje się regały grawitacyjne?

Regały rolkowe powszechnie uznawane są za najlepsze rozwiązanie w przypadku towarów z krótkim terminem ważności. Wynika to oczywiście z usprawnienia procesu rozładunku i załadunku. Regały przepływowe grawitacyjne są szczególnie cenione w przemysłach spożywczym, farmaceutycznym i chemicznym. Katalog branż, które korzystają z tego rodzaju rozwiązania, nie jest jednak zamknięty. Ważniejsza od samej branży jest specyfika i organizacja pracy magazynu i te elementy należy przede wszystkim brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji o zakupie regałów paletowych przepływowych. Rodzaje ładunków obsługiwanych przez opisywany system są zróżnicowane. Są to zarówno drewniane lub stalowe skrzynie, jak i kartonowe albo plastikowe pojemniki.

Zapoznaj się z dostępnymi w tej kategorii regałami rolkowymi, a także innymi systemami magazynowymi, które oferujemy. W OMV Polska oferujemy nie tylko najbardziej nowoczesne wózki widłowe i regały, ale również dopasowane do potrzeb klienta usługi serwisowe. Sprawdź, jakie umowy proponujemy! Jeśli masz pytania dotyczące naszych produktów i usług, serdecznie zapraszamy do kontaktu!