infolinia

801 318 319

infolinia

 

REGAŁY TYPU „DRIVE-IN” (WJEZDNE / PRZEJEZDNE)

 

Regały paletowe wjezdne to system regałowy pozwalający na wykorzystanie nawet do 85% powierzchni magazynowej. Poleca się go przede wszystkim do magazynowania towarów o małej rotacji. Palety wspierają się w nim tylko na bocznych szynach, a wózek, często ze specjalnie przewężoną kabiną, wjeżdża do korytarza paletowego, zapełniając go do końca. Sprawdź, jak dokładnie działają regały przejezdne i w jakich magazynach to rozwiązanie sprawdzi się najlepiej!

 

Czym charakteryzują się regały wjezdne i przejezdne?

System regałów wjezdnych wykonany jest ze stali i jest kluczowym elementem wyposażenia hali magazynowej. Składa się on z umieszczonych na kilku poziomach tuneli, których podłoże stanowią szyny. Dzięki nim możliwe jest nie tylko składowanie palet, ale również bezpieczne i wygodne umieszczanie towarów w tunelach. Wielkość tuneli i różne elementy konstrukcji, jaką są regały przejezdne, zostały dostosowane do wózków widłowych, które wykorzystujemy do obsługi systemu. Nie jest potrzebna wolna przestrzeń obok regału lub między poszczególnymi tunelami, transport odbywa się bowiem wewnętrznie. Cały mechanizm wyposażony jest w zabezpieczenia, które sprawiają, że po zdjęciu nośnika reszta palet lub skrzyń przesuwa się bliżej miejsca wyładunku – dzięki temu nie jest wymagana manipulacja z zewnątrz. Regały paletowe wjezdne co do zasady działają zgodnie z zasadą “First In – Last Out” (FILO). Oznacza to, że ostatnia paleta, która znalazła się w tunelu, jest jednocześnie pierwszą, która go opuszcza. Jednak w niektórych regałach przejezdnych (drive-thru), przy obustronnym dostępie do korytarzy jest także możliwa organizacja zgodnie z zasadą “First In – First Out” (FIFO).

W jakich branżach regały przejezdne sprawdzają się najlepiej?

Z opisywanego systemu szczególnie chętnie korzystają chłodnie. Wynika to z oszczędności, jakie przynosi to rozwiązanie. Przy jego użyciu ograniczone zostaje zapotrzebowanie na przestrzeń (nie są konieczne aleje do transportu wewnętrznego), a całość powierzchni magazynowej przeznaczana jest na towar. Przekłada się to na możliwość budowy mniejszych budynków lub bardziej efektywnego wykorzystania już istniejących, ale przede wszystkim na obniżenie kosztów energii elektrycznej potrzebnej do chłodzenia. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że czasami niezbędne jest pozostawienie określonej przestrzeni w pomieszczeniu, pozwalające na skuteczne przeprowadzanie kompletacji. Regały wjezdne i przejezdne sprawdzą się również w przypadku każdego magazynu, który nie charakteryzuje się dużą rotacją. Znajdują one także zastosowanie w pomieszczeniach, które służą składowaniu towarów tego samego rodzaju (na przykład magazyny techniczne albo surowcowe). Trzeba zauważyć, że jest to również rozwiązanie warte rozważenia, jeśli zajmujemy się magazynowaniem delikatnych przedmiotów, które nie mogą być składowane jeden na drugim.

W jaki sposób zoptymalizować użycie regałów wjezdnych i przejezdnych?

Najlepszym sposobem na to, by wykorzystać w jak największym stopniu zalety prezentowane przez regały paletowe wjezdne, jest stawianie jak najwyższych konstrukcji. Oznacza to oczywiście dostosowanie floty wózków (ich specyfikacja techniczna musi pozwalać na obsługę tuneli położonych wysoko). Optymalizacja może również oznaczać stosowanie bardziej odpowiedniego do magazynowanego towaru nośnika. Może być nim nie tylko paleta, ale także skrzynia czy kosz wykonany z metalu. Należy też zastanowić się nad zakupem dodatkowego wyposażenia, które będzie wspomagać działanie systemu i pozwoli jeszcze lepiej wykorzystać dostępną przestrzeń.

 

Zobacz, jakie regały wjezdne i przejezdne przygotowaliśmy dla Twojego magazynu! W naszej ofercie znajdziesz również nowoczesne wózki widłowe i systemy magazynowe. Sprawdź także nasze usługi serwisowe – OMV Polska zajmuje się nie tylko sprzedażą, ale też dostarczaniem najwyższej jakości pomocy technicznej oferowanej przez specjalistów. Wybierz najkorzystniejszą umowę i ciesz się możliwością korzystania ze swojego sprzętu bez obawy o usterki. Serdecznie zapraszamy do kontaktu i zadawania pytań naszym konsultantom!