Strefy magazynowe – jak pracować wózkiem widłowym?
Wózki widłoweTechnologia stosowana w branży magazynowej nieustannie się rozwija. Oznacza to, że wszystkie systemy stają się coraz bardziej innowacyjnymi, a strefy magazynowe podzielone są funkcjonalnie i zgodnie z etapami pracy z towarem. Dzięki temu możliwa jest optymalizacja wszelkich procesów związanych z kompletowaniem i magazynowaniem ładunków oraz ich wysyłką. Aby jednak optymalizacja procesów była efektywna, niezbędne jest odpowiednie dostosowanie układu magazynu do aktualnych potrzeb i organizacji pracy.
Co powinien uwzględniać proces podziału magazynu na strefy?
Dzielenie powierzchni magazynowej na strefy zapewnia lepszą organizację pracy i zwiększenie jej efektywności. Tego rodzaju działania przyczyniają się do usprawnienia procesów zarządzania nie tylko pracownikami, lecz także przechowywanym towarem. W każdej ze stref znajdują się inne narzędzia i maszyny wspomagające ludzką pracę. To z kolei implikuje konieczność wykorzystania różnego rodzaju wózków widłowych. Podpowiadamy, która maszyna będzie najskuteczniejsza w określonych strefach.
Strefa załadunku i rozładunku
Strefy załadunku i rozładunku stanowią miejsca o zwiększonym natężeniu działań, w których przebywa duża liczba pracowników. Przed dokami przeładunkowymi ustawiają się ciężarówki oczekujące na załadunek lub rozładunek towaru. Ten z kolei musi zostać przetransportowany z magazynu do ciężarówki przy pomocy wózka widłowego. Jeżeli transport odbywa się z samochodu, wówczas przewozi się ładunek do strefy przyjęć.
W ostatnim czasie do przewożenia towarów wykorzystywane są najczęściej elektryczne wózki paletowe. Coraz rzadziej są to wózki czołowe, które występują głównie w tradycyjnych systemach pracy. W magazynach otwartych lub półotwartych zaleca się stosowanie napędu spalinowego Diesel lub LPG. W przypadku ładowania i rozładowywania towaru wewnątrz powierzchni magazynowej warto korzystać z napędów elektrycznych.
Czym jest strefa przyjęć w magazynie?
Strefa przyjęć w magazynie to miejsce, do którego przewożone są towary z rozładunków. Gdy znajdują się one już w strefie przyjęć, kontrolowana jest ich jakość oraz zgodność z zamówieniem. Zanim rozpocznie się proces przechowywania ładunków, każda paleta musi uzyskać swoje oznaczenie. Następnie przekazuje się ją operatorowi wózka, który transportuje ładunek do strefy przechowywania.
W strefie przyjęć najczęściej wykorzystywane są wózki widłowe z napędem elektrycznym oraz dyszlem. Ładunki przechowywane są na posadzkach. W niektórych magazynach do transportu stosuje się wózki pozbawione silnika napędowego. Działają one jedynie przy pomocy siły operatora i nie wymagają posiadania uprawnień. Jeżeli niezbędne jest składowanie ładunków jeden na drugim, wykorzystywane są do tego wózki widłowe z masztem.
Co dzieje się w strefie składowania?
Strefa składowania stanowi największą z wydzielonych stref w magazynie. Jej przeznaczeniem jest przechowywanie towaru oczekującego na odbiór. Tego rodzaju ładunki są najczęściej umieszczane na regałach o zróżnicowanej wysokości, co pozwala na utrzymanie porządku w hali. Towary przeznaczone do wysyłki transportowane są przy pomocy wózka widłowego. Przy tego rodzaju operacjach wykorzystuje się urządzenia wysokiego składowania przeznaczone do użytku przy regałach paletowych.
Procesy w strefie kompletacji w magazynie
W strefie kompletacji pobierane są poszczególne elementy do przesyłek, które w dalszej kolejności transportowane są do strefy wysyłkowej. Wózki dobierane są w zależności od wielkości oraz wagi ładunku. Optymalnym rozwiązaniem jest elektryczny wózek paletowy, który pozwala umieścić na widłach zarówno większe, jak i mniejsze towary.
Strefa wysyłek
Stanowi ostatnią ze stref funkcjonujących w magazynie. Przeznaczona jest do kompletacji ładunków i jest położona najbliżej stref załadunku i rozładunku. Dzięki takiemu rozmieszczeniu możliwa jest sprawna komunikacja między poszczególnymi strefami, jak również skrócenie czasu załadunku. Najczęstsze zastosowanie w tej strefie znajduje wózek kompletacyjny z funkcją podnoszenia operatora.
Odpowiednia organizacja przestrzeni to klucz do sukcesu logistycznego przedsiębiorstwa. Strefy magazynowe projektuje się już na samym początku powstawania powierzchni. Odpowiedni rozkład stref przekłada się na optymalizację ilości niezbędnych do pracy wózków oraz zasobów ludzkich, będących gwarancją sprawnej organizacji.