Wózek widłowy – 3-kołowy czy 4-kołowy?
WózkiOferta wózków widłowych, wykorzystywanych przede wszystkim w szeroko pojmowanej branży logistycznej i magazynowej, obejmuje modele 3-kołowe i 4-kołowe. Który wybrać i do jakich celów najlepiej wykorzystywać dany typ?
Jaki napęd wózka wybrać?
Obszerna oferta wózków widłowych obejmuje modele z napędem spalinowym lub elektrycznym. Wózek widłowy spalinowy stanowił dotychczas częsty wybór właścicieli przeważnie dużych magazynów. Wynikało to głównie z długiego czasu pracy oraz możliwości szybkiego ponownego uruchomienia urządzenia po uzupełnieniu zbiornika paliwa.
Szybki rozwój nowoczesnych technologii w obszarze baterii sprawił jednak, że coraz większą wydajnością pracy zaczęły charakteryzować się również wózki elektryczne. Dodatkowo cechuje je niska emisyjność i cichy tryb pracy.
Różnorodność oferty urządzeń transportu bliskiego jest zależna od wielu czynników, nie tylko typu silnika. Do wyboru są wózki w dwóch wariantach: 3-kołowe i 4-kołowe. Każdy z nich wyróżnia się innymi właściwościami, w związku z czym wybór jednego wózka dostosowanego do indywidualnych potrzeb wymaga poznania specyfiki magazynu i charakteru pracy przedsiębiorstwa.
Dlaczego warto wybrać wózek widłowy 3-kołowy?
Trójkołowy wózek widłowy najczęściej znajduje zastosowanie w magazynach i centrach logistycznych. Jest on lekki, a jego wymiary są niewielkie, dzięki czemu z pewnością idealnie spełni swoje funkcje w tego rodzaju przestrzeniach magazynowych.
Wózki widłowe 3-kołowe przystosowane są do pracy na ograniczonej przestrzeni. Modele tego rodzaju charakteryzują się kompaktowymi wymiarami oraz niewielkimi parametrami korytarzy roboczych. Dzięki temu stanowią one optymalny wybór dla przedsiębiorstw pragnących zwiększyć produktywność przy jednoczesnym uzyskaniu komfortu pracy operatora.
Warto pamiętać, że 3-kołowe wózki widłowe przystosowane są do pracy wewnątrz budynków magazynowych i transportują mniejsze ładunki o masie do 2000 kg.
Zalety wózków widłowych 4-kołowych
Wózki widłowe 4-kołowe charakteryzują się większym udźwigiem, sięgającym nawet 24 000 kg. Urządzenia tego rodzaju są powszechnie stosowane zarówno przy pracy w magazynach zamkniętych, jak i na otwartej przestrzeni. Wózki 4-kołowe przystosowane są do długiej, ergonomicznej pracy. Można je także wykorzystywać do wykonywania uniwersalnych prac, nawet przy dużych ładunkach. W przeciwieństwie do niewielkich wózków widłowych 3-kołowych, 4-kołowe pojazdy mogą bez przeszkód pokonywać nierówną i nieutwardzoną nawierzchnię. 4-kołowe modele wózków widłowych poradzą sobie w pracy na dużych przestrzeniach, w hali magazynowej, ale i poza nią. Co więcej, usprawnią transport dużych ładunków z magazynu do strefy załadunkowej, przy możliwości wykorzystania ich w pracy ciągłej.
W niewielkich magazynach, charakteryzujących się ograniczonymi przestrzennie alejkami, w których istotne są niewielka masa czy kompaktowe wymiary wózka, doskonałym wyborem będzie zakup sprzętu 3-kołowego.