Czym jest książka codziennej eksploatacji wózka widłowego?
Systemy logistyczneWózki widłowe spalinowe, elektryczne, a także ręczne paletowe znajdują zastosowanie w wielu przedsiębiorstwach, głównie w magazynach, sklepach wielkopowierzchniowych czy w dyskontach. W toku ich użytkowania właściciel zobowiązany jest prowadzić ewidencję sprzętu. Jak wygląda książka eksploatacji wózka?
Czym jest książka eksploatacji wózka widłowego?
Jednym z najważniejszych dokumentów w przypadku wózków widłowych jest książka codziennej eksploatacji. Warto być wyposażonym w dokument, w którym regularnie będą zapisywane wszystkie zdarzenia związane z urządzeniem.
Inna spotykana w branży nomenklatura tego rodzaju książki codziennej eksploatacji wózka widłowego to:
- książka pracy wózka,
- dziennik pracy wózka,
- karta ruchu maszyny.
Dokumentacja wózka widłowego musi być prowadzona dla każdego wózka jezdniowego podnośnikowego z napędem mechanicznym.
Jak wygląda książka eksploatacji wózka widłowego?
Obowiązkiem operatora jest prowadzenie książki eksploatacji wózka widłowego. Może mieć ona formę notatnika, w którym będą zapisywane wszystkie ważne informacje dotyczące codziennego użytkowania wózka widłowego. Niemniej jednak coraz częściej prowadzone są jej elektroniczne wersje. W takim przypadku niezbędnym jest zapewnienie każdemu operatorowi dostępu do odpowiedniego oprogramowania, gwarantującego możliwość prowadzenia ewidencji urządzenia.
Jakie dane są zapisywane w dokumentacji wózka widłowego?
Każdorazowa kontrola stanu technicznego wózka powinna znaleźć swoje odzwierciedlenie w odpowiedniej dokumentacji. Wszystkie obserwacje, wyniki kontroli i potencjalne nieprawidłowości, powinny zostać odnotowane w książce eksploatacji. Powinny się wśród nich znaleźć takie informacje, jak:
- data i godzina rozpoczęcia przez operatora obsługi pojazdu,
- data i godzina zakończenia obsługi pojazdu,
- liczba przepracowanych motogodzin,
- sprawność działania poszczególnych układów i elementów,
- dane osobowe dokonującego wpisów w książce eksploatacji wózka widłowego,
- dostrzeżone i zidentyfikowane usterki i awarie, które wystąpiły w trakcie pracy wózka.
Odnotowane w dokumentacji wózka widłowego awarie i usterki powinny być każdorazowo zgłaszane konserwatorowi lub serwisantowi wózków widłowych.
Kto odpowiada za prowadzenie dokumentacji wózka widłowego?
Obowiązek prowadzenia książki eksploatacji wózka widłowego spoczywa na przedsiębiorcy, jako właścicielu firmy i osobie odpowiedzialnej za stan techniczny urządzeń. W praktyce jednak zadania tego rodzaju delegowane są często pracownikom, tj. operatorom wózków, którzy są wyznaczeni do bieżącej obsługi konkretnych pojazdów.
W sytuacji gdy za eksploatację jednego pojazdu w ciągu doby odpowiada 3 operatorów, jak ma to miejsce w przedsiębiorstwach pracujących w systemie zmianowym, odpowiedzialność za prawidłowe dokonywanie wpisów w książce eksploatacji ponoszona jest przez każdego z pracowników. Pozwala to m.in. zauważyć usterki, które mogłyby prowadzić do trudnej do przewidzenia awarii pojazdu.
Poza przedsiębiorcą czy operatorami, wgląd do wpisów w książce eksploatacji wózków widłowych mają również konserwatorzy maszyny oraz inspektorzy Urzędu Dozoru Technicznego.