Jak oznakować regały magazynowe?
AktualnościOznakowane regały w magazynie umożliwiają systematyzację oraz usprawnienie procesów. Zarządzanie zasobami ludzkimi oraz maszynami staje się wydajniejsze i efektywniejsze. Personel magazynu może, dzięki odpowiednim oznaczeniom, zredukować ilość możliwych do popełnienia błędów. Poprawne oznakowanie jest bardzo istotnym elementem organizacji magazynu. Warto zatem podjąć odpowiednie działania, aby dobrze zaprojektować układ i oznakowanie magazynu.
Czym jest oznakowanie regałów magazynowych?
Pierwszym i najważniejszym elementem organizacji pracy magazynowej jest oznaczenie regałów. To baza, dzięki której można wprowadzać systemy informatyczne organizujące wszystkie dane oraz ułatwiające odnalezienie konkretnych towarów i ładunków. Dzięki odpowiedniej systematyzacji, oznaczenia te będą zauważane i dostępne dla personelu.
W procesie oznakowania regałów najczęściej korzysta się z oznaczeń alfanumerycznych, polegających na stosowaniu kolejnych liter alfabetu oraz cyfr. W pierwszej kolejności powinny zostać oznaczone ciągi magazynowe, pomiędzy którymi przemieszczają się pracownicy. Kolejne oznaczenie obejmują kolumnę lub rząd, w których znajduje się konkretny regał. Ostatni element stanowi paleta, na której znajduje się ładunek. Jest ona umiejscowiona w obrębie regału podlegającemu oznaczeniu.
Dlaczego oznakowanie regałów magazynowych jest tak ważne?
Spójny system oznaczeń regałów jest bardzo istotny dla dobrej organizacji pracy oraz jej efektywności. integrowane systemy informatyczne umożliwiają wyszukiwanie konkretnych ładunków bez zbędnego przeszukiwania przestrzeni magazynowych. Chaos w magazynie wpływa na zaburzenia w skutecznym zarządzaniu pracą całego przedsiębiorstwa. Zwiększa to ryzyko zaginięcia przesyłek lub opóźnienia w ich dostawie.
Pomyłki w transporcie wiążą się także z dużymi kosztami operacyjnymi. Aby menedżerowie mogli ich uniknąć, powinni zadbać o logiczne i spójne oznaczenie pomieszczeń oraz poszczególnych regałów i ładunków. Dodatkowo każdy z pracowników powinien zostać kompleksowo przeszkolony z zakresu wykorzystywanych systemów informatycznych. Przy wyborze odpowiedniego oprogramowania istotne jest kierowanie się przede wszystkim jego przystępnością dla przeciętnego pracownika, który będzie na co dzień z niego korzystał. System ma ułatwiać pracę, a nie ją wydłużać i komplikować.
System wspierający zarządzanie oznaczeniami oraz magazynowanie produktów umożliwia uwzględnianie ciągów magazynowych, środków transportu wewnętrznego, pojedynczych regałów i palet, a nawet konkretnych ładunków. Wszystko zależy od tego, jakie są cele oprogramowania i jakimi zasobami logistycznymi operuje przedsiębiorstwo. Wszystkie systemy oznaczeń powinny być projektowane indywidualnie dla konkretnego magazynu — zmniejsza to ryzyko pomyłek.
Oznakowanie regałów magazynowych — wymagania
Oznakowanie magazynu to proces, który podlega odpowiednim regulacjom prawnym. Zgodnie z ich zapisami priorytetowe jest bezpieczeństwo osób pracujących w obiekcie magazynowym. Przepisy regulujące oznaczenia podkreślają, że na regałach bezwzględnie powinna znaleźć się informacja o maksymalnym obciążeniu. Oznaczenia tego rodzaju są udostępniane przez producenta regałów paletowych. Najczęściej są one dołączane do konstrukcji w formie naklejek.
W przestrzeniach magazynowych starszego typu obowiązek oznakowania regałów spoczywa na właścicielach magazynu. Kluczowa jest przede wszystkim dobra widoczność napisu i informacja dotycząca maksymalnego obciążenia. Istotne jest także, aby oznaczenia były udostępnione w formie trwałej, co zabezpieczy przed ryzykiem rozmycia.
Jakie są rodzaje oznakowania regałów?
Przygotowując odpowiednie oznaczenia, warto mieć na uwadze specyfikację regałów wprowadzanych do systemu. Oznaczenia podaje się najczęściej w formie numerycznej oraz alfanumerycznej. Pod uwagę bierze się nie tylko rodzaj regałów, lecz także sposób składowania umieszczonych na nich ładunków. Zgodnie z zasadą regał — kolumna — rząd może to być numeracja 01 – 06 – 03, czyli pierwszy regał, szósta kolumna, trzeci rząd.
Jeżeli chodzi o wygląd oznaczeń, z reguły przyjmują one postać białych, matowych tabliczek z czarnym, widocznym napisem. Celem jest stworzenie kontrastu, który jest konieczny do poprawnego odczytu kodu kreskowego. Dobrze wykonane oznaczenie powinno charakteryzować się co najmniej kilkuletnią żywotnością.